Gegužės
15 d.

Zanavykai sulaukė svečių – turizmo profesionalų iš visos Lietuvos


Pavasariškai šiltą ir saulėtą trečiadienį Šakių kraštas sulaukė svečių. Zanavykijoje visą dieną viešėjo turizmo profesionalai iš visos Lietuvos. Atvykusius informacinio turo dalyvius Šakių TVIC vadybininkė, gidė Birutė Bendoraitienė supažindino su turistiniais Zanavykijos ištekliais, turizmo paslaugų teikėjais, 2023 metų sezono krašto turizmo naujienomis.

Svečius pasitiko sakydama: „Sveiki atvykę į poniškų  privilegijų kraštą, kur jūsų laukia rinktiniai maršrutai ir nepamirštamos patirtys!“

Dar kartą buvo priminta, kad skambiom dainom apdainuotas, saldžiausiom mėlynių uogom nusagstytas, tyromis upėmis srovenantis, gardžiais valgiais viliojantis, darbščių rankų puoselėjamas, didžius laikus iki pat šiandien menantis Šakių kraštas kviečia pažinti, atrasti, išgirsti, pajausti ir paragauti.

Šakių rajonas - tai atviros didikų dvarų durys ir šimtmečius puoselėjamos tradicijos, tautinio paveldo gardumynus kepantys, spaudžiantys ir brandinantys ūkiai, tūkstančiais gervių stulbinantys ir didingais vaizdais užburiantys gamtos draustiniai, kariljono varpais skambantys miestai ir festivaliais aidintys miesteliai.

Informacinio turo organizatoriai turėjo tikslą ne tik parodyti ir pristatyti šiuos išskirtinius objektus, bet ir priminti jau žinomus dalykus.

Šįkart turizmo profesionalams sudėliotas maršrutas prasidėjo Lekėčių bendruomenės moterų klube. Charizmatiškoji moterų klubo vadovė Vaida Brazaitienė vaišino arbatomis, vietinių moterų gamintomis cukatomis, savo rankomis kepta duona. Lekėtiškė pasakojo apie klubo vedamas edukacijas, kvietė didelius ir mažus atvykti, viską patiems išbandyti, nudžiuginti namiškius suvenyrais ir mažomis smulkmenėlėmis.

   

Bundantis ir atgyjantis Žemosios Panemunės dvaras – tikra Šakių krašto naujiena. Dvaro šeimininkai Rasa ir Vytautas Jakeliai kvietė apžiūrėti iš gamtos glėbio išplėštus buvusių rūmų griuvėsius, 663 obelų sodą, vaišino iš sodo obuolių pagamintu sidru. Šeimininkė Rasa – puiki gidė, ji mielai dalijosi archyvuose atrandama istorija ir žadėjo, kad visomis išgalėmis stengsis atgaivinti autentiškas tradicijas. Svečius užbūrė besiskleidžiančių obelų žiedų kvapas. Šiemet pirmą kartą Žemosios Panemunės dvaras siūlė turistams pasikviesti draugų ir atvykti piknikauti, paskaityti po žydinčiomis obelimis ar tiesiog grožėtis įspūdingu žydėjimu.

Dalindamasi įspūdžiais po infoturo apie viešnagę Žemosios Panemunės dvare gidė Henrieta rašo: „Ir štai ta diena, kai, vos pradedant žydėti 660 obelų sodui, naujieji dvaro savininkai Rasa ir Vytautas vaišina obuolių sidru. Taip, iš to paties obelų sodo vaisių. Taip, pačių pagaminto. O pasakojimai apie dvarą iš Rasos lūpų liejasi it sidro upelis. O pagarba praeičiai ir erdvei aplink dvarą ir dvare širdį kutena iki pat pašaknų. Paprastumas, tikrumas ir nuoširdumas. To nei nusipirksi, nei išmoksi. Su tuo gimstama arba ne. Pagaliau šiam dvarui nusišypsojo sėkmė.“

Nespėjus atsigrožėti Žemosios Panemunės dvaru, tikra staigmena svečiams buvo turizmo profesionalus pastebėjęs klebonas Ričardas Kmitas, pakvietęs apžiūrėti Žemosios Panemunės Šv. Vincento Pauliečio bažnyčią. Šiame pastate viskas išlikę autentiška, kaip ir buvo pastatyta: grindų plytelės, sienos, vargonai ir netikėtai surastas, 1722 m. išlietas varpas. Klebonas pašmaikštavo, kad „čia viskas brangu ir nepaliesta, čia viskas yra paveldas“.

Dar viename turo taške bitininkai Kęstutis ir Ernesta Ūsai pakvietė turizmo profesionalus į bičių pasaulį. O jis labai sudėtingas, kruopštaus darbo ir meilės reikalaujantis. „Saldūs ūsai“ –  taip vadinasi šeimos ūkis. Čia šeiminikai veda edukacijas moksleiviams, gamina vaško žvakes, medučius su skoniais, vaško drobeles ir mielai dalijasi savo sodybos grožiu ir širdies šiluma. Kviečia ir laukia turistų grupių ar pavienių keliautojų.

Zyplių dvaro restorano „Kuchmistrai“ vadovė Jolita Briedė sutikdama mojo jau iš tolo. Informacinio turo dalyviai buvo pavaišinti dvariškais pietumis, supažindinti su restorano veikla ir galimomis degustacinėmis programomis. Juk restoranas „Kuchmistrai“ garsėja Zanavykų ragaučiumi, dvariškomis puotomis, Smetoniškos virtuvės ar Fazanų medžioklės degustacijomis, autentiška aplinka ir savo darbą mylinčiu personalu. Čia svečias, kaip pas tikrus unoravus zanavykus, nuoširdžiai sutinkamas, sočiai pavaišinamas, ir dar lauktuvių namiškiams negailima. Po sočių pietų svečiai buvo pakviesti į 4 žvaigždučių šiuolaikišką viešbutį. Čia sužinojo apie lanksčias kainas ir šalimais auginamą vynuogyną. O tada J. Briedė mielai pristatė vyndarių Ramoškevičių gaminamą vyną.

Nepaliko abejingų ir Zanavykų muziejaus ekspozicija, ypač visus nustebino naujojo Amatininkų namo įranga ir jame vykdoma veikla. Muziejaus darbuotojos pristatė edukacijas ir veiklas didesnėms ir mažesnėms turistų grupėms.

Po Zyplių dvaro kerteles vedžiojo, istoriją pasakojo ir gidė Daiva Bukšnienė. Ji pristatė šio sezono naujienas, būsimas veiklas. Buvo įdomu išgirsti, kad aplink dvarą  šiemet sužydės dar daugiau gražuolių rožių.

Kitas kelionės tikslas – ant vaizdingo Nemuno šlaito įsikūrę, didingus laikus menantys Gelgaudiškio dvaro rūmai. Tai XIX a. perlas Šakių r. architektūrinio paveldo lobyne. Šiuose rūmuose išsaugota unikali interjero puošyba – secesija. Dvaras siūlo net 6 skirtingo pobūdžio ekskursijas bei itin malonius pasivaikščiojimus po parką. 1972 m. šiame dvare filmuotas legendinis lietuvių filmas „Tadas Blinda“, o šiandien kiekvieno lankytojo laukia nuostabūs meno kūriniai, įspūdinga architektūra, parodos, koncertai, pažintinės ir teatralizuotos ekskursijos. Apie visa tai pasakojo dvaro ponia, gidė Diana Šležienė. Turizmo profesionalai neliko abejingi gidės pasakojimui ir žadėjo ne kartą sugrįžti su turistais.

Informacinio turo dalyvių kelias toliau driekėsi Sudargo link. Atvykusius į miestelio centrą svetingai pasitiko gidė Valerija Endriukaitienė, pasipuošusi zanavykišku tautiniu kostiumu.

„Pasaulio pakrašty, Dievo užanty – ar esate buvę Sudarge? Pats metas apsilankyti toli nuo miesto šurmulio nutolusiame, įstabaus grožio Sudargo miestelyje, čia stūksančiuose piliakalniuose“, – kalbėjo gidė Valerija, ir žadėjo, kad čia ne tik visi bus vaišinami ypatingais kulinarinio paveldo patiekalais ir gardumynais, bet ras atgaivą ir akims, ir sielai. Gidė turizmo profesionalus šį sezoną kvietė į naują edukacinę progrmą „Grybauk ant Sudargo piliakalnių bet kuriuo metų laiku“. Tai pramoginė ekskursija, kurioje Sudargo piliakalnių kompleksą galima pažinti kitaip – prisigrybaujant meduolinių baravykų.     

Sugrįžę į Šakius svečiai pasigrožėjo vieninteliu Lietuvoje karilionu atviroje aikštėje. O kelionės vadovė atkreipė dėmesį į tai, kad Šakiai – pėdučių miestas ir visus kartu su Zanavyke mergaite pakvietė kalbėti zanavykų šnekta, tik Šakių krašte vartojamais žodžiais ir dviskaita.          

Bendraminčiai turizmo profesionalai diskutavo, planavo, žadėjo bendrauti ir bendradarbiauti.

Galima pagrįstai sakyti, kad Zanavykijoje turizmo sezonas prasideda, ir Šakių kraštas pasiruošęs svetingai sutikti bei savo unikalumu nustebinti visus, atvykusius jo pažinti.

Visi informacinio turo dalyviai gavo dovanų – Šakių TVIC parengtų maršrutų rinkinius ir ką tik išleistą knygą „Šakiai. Pažink. Paragauk. Pajusk“, kuri skirta būtent turizmo profesionalams ir gidams.

Projektas buvo vykdytas pagal Šakių krašto vietos veiklos grupės VPS priemonę „Vietos bendruomenių aktyvinimas ir telkimas per Zanavykų krašto kultūros savitumo išsaugojimą ir tradicijų tęstinumą“ Nr. LEADER-19.2-SAVA-4, patvirtintą Šakių krašto vietos veiklos grupės valdybos sprendimu Nr. VVG-VALD-2021-6. Finansavimas: EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos.