Zyplių dvaro vežiminės pastate įsikūręs Zanavykų muziejus kviečia pažinti XVIII a. pab. – XX a. pr. zanavykų istoriją, kultūrą, buitį ir amatus. Muziejaus įdomybės: interaktyvus žaidimas, pristatantis Sūduvos krašto signatarus, ir išmanioji zanavykų krašto žinovė, kviečianti virtualiai pasivaikščioti po sodybos namą, kiemą, ūkinius pastatus, susipažinti su senoviniais rakandais, amatais, kalba, tautinio kostiumo grožiu. Zanavykų muziejuje galima užsisakyti tradicinių amatų edukacinius užsiėmimus, kurių metu mokama žvakių liejimo, kiaušinių marginimo, molio lipdymo, tradicinių žaislų ir kt. dirbinių gamybos subtilybių.

Muziejaus kolektyvas kviečia dalyvauti ir  rengiamuose kultūriniuose renginiuose: Medžioklės ir amatų festivalyje „Išeik, sūduvi, ant dvaro pamandravot“, duonos šventėje -  „Su savo duona visur rasi suolą“, „Margučių margintojų šventėje“, bei išbandyti tradicinius ir kalendorinių švenčių edukacinius užsiėmimus.

Zanavykų muziejus atvėrė lankytojams naują pastatą – Amatininkų namą, kuriame įrengtos modernios interaktyvios ekspozicijos, pristatančios tradicinius Sūduvos krašto amatus, senolių duonos kepimo papročius ir pagerbimo ritualus, šeimos tradicijas. Lankytojas kviečiamas leistis į virtualią kelionę po amatininkų dirbtuves, pasigrožėti zanavykų kraštu iš paukščio skrydžio bei pagroti virtualiomis kanklėmis. O kur dar viliojantis naminės duonos kvapas? Edukacija, kuria gali mėgautis kiekvienas dalyvis savo rankomis formuodamas duonos kepalėlį bei išsikepdamas ką tik iškūrentoje duonkepėje.

Muziejus siūlo pažintines ekskursijas, vykdo tradicinius ir modernius edukacinius užsiėmimus, organizuoja profesionalias parodas bei išskirtinius renginius.

  1. Ekskursijos su gidu (1 val.), jų metu susipažinsite su zanavykų krašto istorija, žymiausiais zanavykais, apžiūrėsite gausią etnografinę krašto buities ekspoziciją bei inovatyviai susipažinsite su Sūduvos krašto amatais bei kulinariniu paveldu.   

  2. Duonos kepimo edukacijos (1,5 val.) metu susipažinsite su ilgu duonos keliu – nuo rugio pasėjimo iki iškeptos duonelės padėjimo ant stalo. Sužinosite apie senolių duonos kepimo papročius ir pagerbimo ritualus, šeimos tradicijas, susipažinsite su senoviniais buities rakandais. Kiekvienam dalyviui bus suteikiama nepakartojama galimybė pačiam iš paruoštos tešlos susiformuoti duonos kepalėlį, pajusti kepamos duonelės gardų kvapą!

  3. Zuikio lauktuvės (1,5 val.) užsiėmimo metu susipažinsite su Lietuvoje buvusiomis ir esamomis lauktuvių tradicijomis, maisto kultūra, sužinosite, kokie patiekalai būdingi regionams ir kokios maisto tradicijos vyravo kalendorinių švenčių metu,  patys  suformuosite savo „zuikio” formos pyragus.

  4. Kūčiukų kepimo (1 val.) metu turėsite unikalią galimybę senoviškoje krosnyje išsikepti savo rankomis iškočiotus ir suformuotus kūčiukus.

  5. Kraitinės skrynios (1,5 val.) programos metu sužinosite, kam skirti kraitiniai baldai, išgirsite apie zanavykų kraitinių skrynių puošybos elementus, spalvas ir simbolius, išbandysite tapybą ant mažų medinių skrynučių.

  6. Svajonių angelas (1 val.) užsiėmimo metu sužinosite, kaip angelai skirstomi pagal hierarchiją, kokie jų simboliai ir atributika, globa ir reikšmė. Praktinėje dalyje medinę rankų darbo angelo figūrėlę dekoruosite liaudiškais ornamentais.

  7. Polimerinio molio edukacijos (1,5 val.) metu susipažinsite su tradiciniais zanavykiškais ornamentais ir spalvomis. Iš polimerinio molio lipdysite tulpes, paukščio formos seges ir amuletus, kuriuos dekoruosite faktūromis, padengsite specialiais dažais ir degsite krosnelėje, o užsiėmimo pabaigoje pasipuošite savo sukurtais papuošalais.

  8. Žvakių liejybos (1 val.) edukacinio užsiėmimo metu susipažinsite su žvakių atsiradimo istorija, išbandysite jos liejimo technologiją ir būdus. Praktinio užsiėmimo metu mažesnieji dalyviai išbandys patį greičiausią ir lengviausią gamybos principą – žvakių liejimą formelėse, o vyresnieji – seniausią vaško liejimą ant knatelių.

  9. Tradiciniai žaislai (1 val.). Šios edukacijos metu sužinosite apie tradicinius, senovinius žaislus, jų istoriją ir kaitą. Praktinio užsiėmimo metu kursite žaisliuką iš medžio, jį sujungsite iš atskirų detalių ir dekoruosite akriliniais dažais.

  10. Močiutės skrynią pravėrus: audimas, juostų pynimas (1,5 val.) užsiėmimo metu turėsite galimybę pamatyti  Zanavykų muziejaus rinkinių skryniose esančius tekstilės eksponatus, susipažinsite su kraštui būdingais raštais, spalvomis, audimo ar pynimo tradicijomis, sužinosite kaip kvepia vilna, kaip prieš apdirbant atrodo lino stiebelis, su audimo staklelėmis nusiausite po mažą suvenyrinį kilimėlį.

  11. Zanavykų tautinis kostiumas (1 val.). Šio edukacinio užsiėmimo metu apžiūrėsite muziejujesaugomus zanavykų krašto tautinius kostiumus. Sužinosite, kokie raštai, spalvos ir puošybos elementai buvo būdingi darbo ir švenčių metu dėvėtiems rūbams. Praktinio užsiėmimo dalies metu  papuošite lėlytes zanavykišku tautiniu kostiumu.

  12. Medžio pasaka (1 val.) užsiėmimo metu sužinosite medžio istoriją – kaip medis keliauja, ką medžiai kalba, kokie yra medžių skirtumai, kaip atrodo įvairių medžių žievė, aiškinsimės iš kokio medžio ir kas yra gaminama.

  13. Spalvoti amatai (1 val.) užsiėmimo metu susipažinsite su įvairiais medžio gaminiais: baldais, kryždirbyste, jų puošimo galimybėmis, drožinėjimu, polichromija, sužinosite, kokie raštai ir spalvos būdingi zanavykų kraštui, kaip buvo puošiama namų gyvenamoji erdvė, štampavimo technika dekoruosite medinį suvenyrą.

  14. Užgavėnių kaukių gamybos (1 val.) metu praktiškai ir teoriškai susipažinsite su Užgavėnių šventės papročiais, tradicijomis, pagrindiniais personažais, pasigaminsite savo Užgavėnių personažo kaukę.

  15. Kiaušinio marginimo vašku (1 val.) metu susipažinsite su Velykų papročiais, sužinosite apie margučių spalvas, natūralių dažų gamybą, marginimo techniką ir ornamentiką, jos simboliką, išrašysite margučių simbolius karštu vašku (su savimi turėti bent po 2 virtus kiaušinius marginimui). O patiems mažiausiesiems pasiūlysime liaudiškais ornamentais dekoruoti medinę rankų darbo kiaušinio formos figūrėlę.

  16. Tradicinių žaidimų (1 val.) metu žaisite įvairius žaidimus naudodami buities rakandus – naščius, kibirus, kojūkus ir kt. Susipažinsite su buities rakandų paskirtimi ir jų panaudojimo būdais.

Kviečiame atrasti ir pažinti zanavykų kraštą per vykdomas Kultūrines edukacijas, kurias galite rezervuoti per kultūrinės edukacijos sistemą: https://naujas.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos 

KAINORAŠTIS:

Pavadinimas

Trukmė

Turistų skaičius

Kaina asmeniui

Kaina grupei

Bilieto kaina suaugusiems

 

 

4 Eur

 

Bilieto kaina moksleiviams, studentams, senjorams

 

 

3 Eur

 

Ekskursija su gidu suaugusiems

1 val.

nuo 10

5 Eur

15 Eur*

Ekskursija su gidu moksleiviams

1 val.

nuo 10

4 Eur

15 Eur*

Kraitinės skrynios

1,5 val.

 

10 Eur

 

Svajonių Angelas

1,5 val.

 

6 Eur

 

Polimerinio molio edukacija

1,5 val.

 

6 Eur

 

Zanavykų tautinis kostiumas

1 val.

 

4 Eur

 

Žvakių liejyba (sukimas)

1 val.

 

5 Eur (2 Eur)

 

Tradiciniai žaislai

1 val.

 

4 Eur

 

Užgavėnių kaukių gamyba

1 val.

 

4 Eur

 

Kiaušinių marginimas vašku

1 val.

 

4 Eur

 

Medinis margutis

1 val.

 

3 Eur

 

Tradiciniai žaidimai

1 val.

 

3 Eur

 

Edukacinė pamoka

1 val.

 

3 Eur

 

Duonos kepimo edukacija

1,5 val.

 

7 Eur

 

Kūčiukų kepimo edukacija

1 val.

 

6 Eur

 

Zuikio lauktuvės

1,5 val.

 

6 Eur

 

Medžio pasaka

1 val.

 

3 Eur

 

Močiutės skrynią pravėrus: audimas, juostų pynimas

1,5 val.

 

4 Eur

 

Spalvoti amatai

1 val.

 

5 Eur

 

*Papildomai mokama už gido paslaugą grupėje iki 10 žmonių imtinai.

Kitos paslaugos

 

Salės nuoma (1 val.)

30 Eur

Įrangos nuoma (1 val.)

10 Eur

Renginio organizavimas:

 

Grupė iki 15 žmonių (1 val.)

70 Eur

Grupė iki 30 žmonių (1 val.)

112 Eur

Grupė iki 60 žmonių (1 val.)

224 Eur

Pritaikymas neįgaliesiems: visiškai pritaikytas. Yra automobilių stovėjimo aikštelė, nelygus grindinys. Vertikalus platforminis keltuvas, tualetas pritaikytas neįgaliesiems.

Darbo laikas:

Pirmadieniais – penktadieniais 8.00–17.00 val.
šeštadieniais - sekmadieniais 10–17 val. (nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d.).

Administracijos darbo laikas 8.00–17.00 val. (pirmadieniais–ketvirtadieniais), 8.00–15.45 val. (penktadieniais) 

Dėl ekskursijų savaitgaliais ir ne darbo metu kreiptis iš anksto tel. nr.  (0 ~ 345) 45 635, mob. (+370) 650 850 35

 

Zanavykų muziejus yra įsikūręs Zyplių dvaro ansamblyje buvusios vežiminės pastate, pagrindiniuose dvaro rūmuose veiklą vykdo Šakių kultūros centro Lukšių padalinys, buvusios virtuvės pastate įsikūręs restoranas „Kuchmistrai“, buvusioje oficinoje – 4* viešbutis „Zyplių dvaro oficina“, 2022 m. restauruotas buvęs amatininkų namas (vedamos edukacijos), įveiklintos dvaro arklidės.

Paslaugos

Polimerinio molio edukacija

Skirta vaikams nuo 8 m. ir suaugusiems. 

Tulpių-paukščiukų segės. Edukacinio užsiėmimo metu Zanavykų muziejuje bus kuriamos tulpės-segės, paukščiukai-segės. Tulpės ornamentas zanavykiškoje tekstilėje ir baldų puošyboje buvo itin svarbus, todėl ir edukaciniuose užsiėmimuose dalyviai susipažins su šio motyvo reikšme ir svarba. Darbas su polimeriniu moliu įtraukia, skatina kurti, improvizuoti. Nulipdę ir dekoravę faktūromis savo darbelius dalyviai juos keps krosnelėje, o iškepusius ir atvėsusius dekoruos ir suformuos galutinį papuošalo variantą. Edukacijų dalyviai šiuos užsiėmimus prilygina meditacijai. Suteikiamos visos priemonės, reikalingos edukacijai.
Baltų raštai ir ženklai. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai susipažins su baltų simbolika. Gautos žinios įkvėps užsiėmimo dalyvius šiuolaikinėms tradicinio ornamento ir ženklų interpretacijoms. Tai išreikšti padės kūryba su polimeriniu moliu ir keletu jo technikų. Pasirinkę norimą raštą ar ženklą, simbolį dalyviai sukurs savo polimerinio molio papuošalą – pakabutį ar amuletą. Edukacinio užsiėmimo turinys priklauso nuo dalyvių amžiaus.
Edukacinis užsiėmimas leidžia susipažinti su krašto praeities dvasine kultūra, giliau pažinti baltiškas šaknis, kartu išbandant naujas kūrybines galimybes – polimerinį molį.

Žvakių liejyba

Skirta 5-12 klasių moksleiviams ir suaugusiems.

Žvakės mus lydi visą gyvenimą: nuo gimimo iki mirties. Nuo seno žinoma, kad su vaško žvake žmonės eidavo į šliūbą (tuoktis), jos liepsna palydėdavo amžinybėn.
Tačiau tikrai ne kiekvienas susimąstome ir žinome, ką anuomet ugnis reiškė žmogui? Kuo žmonių būstai būdavo apšviečiami seniau, kai nebuvo elektros? Kaip ir iš ko būdavo gaminamos žvakės?
Edukacinio užsiėmimo dalyviai sužinos žvakės atsiradimo istoriją. Susipažins ne tik teoriškai, bet ir praktiškai išbandys žvakių liejimo technologiją ir būdus.Praktinio užsiėmimo metu dalyviai mokysis susukti medumi kvepiančią korėtą žvakę iš vaškuolės. Išbandys patį greičiausią ir lengviausią gamybos principą – žvakių liejimą formelėse. Sužinos ir patį seniausią žvakių gamybos būdą kantriai liedami vašką ant knatelių. Sakoma, kad žvakelės ugnis sugeria blogą energiją ir apsaugo namus, tad savo nulietas žvakes, kaip darbo rezultatą, edukacinio užsiėmimo dalyviai pasiims su savimi.

 

Kraitinės skrynios

Skirta 5-12 klasių moksleiviams ir suaugusiems. 

Užsiėmimo metu dalyviai praktiškai ir teoriškai susipažįsta su kraičio skrynios istorija, reikšme, paskirtimi, lavina dėmesį, atmintį, piešimo įgūdžius.
Užsiėmimą sudaro trys dalys. Pirmiausia vyksta kraičio skrynių, esančių Zanavykų muziejaus ekspozicijose apžiūrėjimas, klausantis pasakojimo apie tai, kam reikalingos kraičio skrynios, kas ir kaip jas gamindavo, kokia buvo skrynių reikšmė ir kuo jos svarbios. Stebėdami senovines kraičio skrynias, užsiėmimų dalyviai sužino, kuo jos panašios ir kuo skiriasi, ką dėdavo į kraičio skrynią, susipažįsta su puošybos elementais, spalvomis ir simboliais.
Antroje užsiėmimo dalyje, kuri vyksta edukacijų klasėje, ekrane rodomos įvairių Lietuvos regionų kraičio skrynios, analizuojami bendrumai ir skirtumai, priklausomai nuo šalies ar regiono.
Trečioje dalyje, priklausomai nuo užsiėmimo dalyvių amžiaus ir pageidavimo, kraičio skrynios piešiamos popieriuje ir marginamos atitinkamais simboliais, taip įtvirtinant gautas žinias. Arba tapant ant mažų medinių skrynučių.
Užsiėmimo tikslas – supažindinti su Zanavykijos ir Lietuvos kraičio skrynių paskirtimi, praktine ir simboline reikšme, tradicijomis, skatinti susidomėjimą etnografija, gebėjimą pažinti simbolius, kuriais puošiami senoviniai buities daiktai.

Svajonių angelas

Skirta vaikams ir suaugusiems.

Užsiėmimo metu moksleiviai susipažins su Advento ypatumais, Kūčių ir Kalėdų papročiais. Sužinos, kaip angelai skirstomi pagal hierarchiją, kokie jų simboliai ir atributika, globa ir reikšmė. Praktinėje dalyje medinę rankų darbo angelo figūrėlę dekoruos liaudiškais ornamentais.

Tradiciniai Žaislai

Skirta vaikams ir suaugusiems.

Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai daugiau sužinos apie tradicinius, senovinius žaislus, jų istoriją ir kaitą. Galės pačiupinėti iš medžio pagamintus žaislus, bus demonstruojamas jų veikimo principas. Praktinio užsiėmimo metu patys gamins žaislus arba dėlios ir tapys medinę dėlionę, kurią išsineš namo.

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!