Zyplių dvaro vežiminės pastate įsikūręs Zanavykų muziejus kviečia pažinti XVIII a. pab. – XX a. pr. zanavykų istoriją, kultūrą, buitį ir amatus. Muziejaus įdomybės: interaktyvus žaidimas, pristatantis Sūduvos krašto signatarus, ir išmanioji zanavykų krašto žinovė, kviečianti virtualiai pasivaikščioti po sodybos namą, kiemą, ūkinius pastatus, susipažinti su senoviniais rankandais, amatais, kalba, tautinio kostiumo grožiu. Zanavykų muziejuje galima užsisakyti tradicinių amatų edukacinius užsiėmimus, kurių metu mokama žvakių liejimo, kiaušinių marginimo, molio lipdymo, tradicinių žaislų ir kt. dirbinių gamybos subtilybių.

Muziejaus kolektyvas kviečia dalyvauti ir  rengiamuose kultūriniuose renginiuose:  „Tradicinių amatų dienoje“, duonos šventėje -  „Su savo duona visur rasi suolą“, „Margučių margintojų šventėje“, bei išbandyti tradicinius ir kalendorinių švenčių edukacinius užsiėmimus.

Zanavykų muziejus atvėrė lankytojams naują pastatą – Amatininkų namą, kuriame įrengtos modernios interaktyvios ekspozicijos, pristatančios tradicinius Sūduvos krašto amatus, senolių duonos kepimos papročius ir pagerbimo ritualus, šeimos tradicijas. Lankytojas kviečiamas leistis į virtualią kelionę po amatininkų dirbtuves, pasigrožėti zanavykų kraštu iš paukščio skrydžio bei pagroti virtualiomis kanklėmis. O kur dar viliojantis naminės duonos kvapas? Edukacija, kuria gali mėgautis kiekvienas dalyvis savo rankomis formuodamas duonos kepalėlį bei išsikepdamas ką tik iškūrentoje duonkepėje.

Muziejus siūlo pažintines ekskursijas, vykdo tradicinius ir modernius edukacinius užsiėmimus, organizuoja profesionalias parodas bei išskirtinius renginius.

  1. Ekskursijos su gidu (1 val.), jų metu susipažinsite su zanavykų krašto istorija, žymiausiais zanavykais, apžiūrėsite gausią etnografinę krašto buities ekspoziciją bei inovatyviai susipažinsite su Sūduvos krašto amatais bei kulinariniu paveldu.   

  2. Kraitinės skrynios (1,5 val.) programos metu sužinosite, kam skirti kraitiniai baldai, išgirsite apie zanavykų kraitinių skrynių puošybos elementus, spalvas ir simbolius, išbandysite tapybą ant mažų medinių skrynučių.

  3. Svajonių angelas (1 val.) užsiėmimo metu sužinosite, kaip angelai skirstomi pagal hierarchiją, kokie jų simboliai ir atributika, globa ir reikšmė. Praktinėje dalyje medinę rankų darbo angelo figūrėlę dekoruosite liaudiškais ornamentais.

  4. Polimerinio molio edukacijos (1,5 val.) metu susipažinsite su tradiciniais zanavykiškais ornamentais ir spalvomis. Iš polimerinio molio lipdysite tulpes, paukščio formos seges ir amuletus, kuriuos dekoruosite faktūromis, padengsite specialiais dažais ir degsite krosnelėje, o užsiėmimo pabaigoje pasipuošite savo sukurtais papuošalais.

  5. Žvakių liejybos (1 val.) edukacinio užsiėmimo metu susipažinsite su žvakių atsiradimo istorija, išbandysite jos liejimo technologiją ir būdus. Praktinio užsiėmimo metu mažesnieji dalyviai išbandys patį greičiausią ir lengviausią gamybos principą – žvakių liejimą formelėse, o vyresnieji – seniausią vaško liejimą ant knatelių.

  6. Tradiciniai žaislai (1 val.). Šios edukacijos metu sužinosite apie tradicinius, senovinius žaislus, jų istoriją ir kaitą. Praktinio užsiėmimo metu kursite žaisliuką iš medžio, jį sujungsite iš atskirų detalių ir dekoruosite akriliniais dažais.

  7. Zanavykų tautinis kostiumas (1 val.). Šio edukacinio užsiėmimo metu apžiūrėsite muziejujesaugomus zanavykų krašto tautinius kostiumus. Sužinosite, kokie raštai, spalvos ir puošybos elementai buvo būdingi darbo ir švenčių metu dėvėtiems rūbams. Praktinio užsiėmimo dalies metu  papuošite lėlytes zanavykišku tautiniu kostiumu.

  8. Tradicinių žaidimų (1 val.) metu žaisite įvairius žaidimus naudodami buities rakandus – naščius, kibirus, kojūkus ir kt. Susipažinsite su buities rakandų paskirtimi ir jų panaudojimo būdais.

Kviečiame atrasti ir pažinti zanavykų kraštą per vykdomas Kultūrines edukacijas, kurias galite rezervuoti per kultūrinės edukacijos sistemą: https://naujas.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos 

KAINORAŠTIS:

Pavadinimas

Trukmė

Turistų skaičius

Kaina asmeniui

Kaina grupei

Bilieto kaina suaugusiems

 

 

3 Eur

 

Bilieto kaina moksleiviams, studentams, senjorams

 

 

1,5 Eur

 

Ekskursija su gidu

1 val.

10-50

4 Eur

 

Ekskursija su gidu

1 val.

Iki 10

3 Eur

10 Eur*

Kraitinės skrynios

1,5 val.

 

10 Eur

 

Svajonių Angelas

1,5 val.

 

6 Eur

 

Polimerinio molio edukacija

1,5 val.

 

6 Eur

 

Zanavykų tautinis kostiumas

1 val.

 

4 Eur

 

Žvakių liejimas

1 val.

 

5 Eur

 

Žvakių sukimas

1 val.

 

2 Eur

 

Tradiciniai žaislai

1 val.

 

4 Eur

 

Užgavėnių kaukių gamyba

1 val.

 

4 Eur

 

Kiaušinių marginimas vašku

1 val.

 

4 Eur

 

Medinis margutis

1 val.

 

3 Eur

 

Tradiciniai žaidimai

1 val.

 

3 Eur

 

Edukacinė pamoka

1 val.

 

3 Eur

 

Salės nuoma

1 val.

 

30 Eur

 

Įrangos nuoma

1 val.

 

10 Eur

 

Renginio organizavimas

1 val.

iki 15 žm.

70 Eur

 

Renginio organizavimas

1 val.

iki 30 žm.

112 Eur

 

Renginio organizavimas

1 val.

iki 60 žm.

224 Eur

 

*Papildomai mokama už gido paslaugą grupėje iki 10 žmonių imtinai.

 

Pritaikymas neįgaliesiems: visiškai pritaikytas. Yra automobilių stovėjimo aikštelė, nelygus grindinys. Vertikalus platforminis keltuvas, tualetas pritaikytas neįgaliesiems.

Darbo laikas:

Pirmadieniais – penktadieniais 8.00–17.00 val.,
šeštadieniais - sekmadieniais 10–17 val. (nuo gegužės 1d. iki spalio 1 d.).
Administracijos darbo laikas 8.00–17.00 val. (pirmadieniais–ketvirtadieniais), 8.00–15.45 val. (penktadieniais) 

Dėl ekskursijų savaitgaliais ir ne darbo metu kreiptis iš anksto tel. nr. (8 ~ 345) 4 5635, mob.tel. (+370) 650 850 35

 

Zanavykų muziejus yra įsikūręs Zyplių dvaro ansamblyje buvusios vežiminės pastate, pagrindiniuose dvaro rūmuose veiklą vykdo Šakių kultūros centro Lukšių padalinys, buvusios virtuvės pastate įsikūręs restoranas „Kuchmistrai“, buvusioje oficinoje – 4* viešbutis „Zyplių dvaro oficina“, 2022 m. restauruotas buvęs amatininkų namas (vedamos edukacijos), įveiklintos dvaro arklidės.

Paslaugos

Senų daiktų istorijos

Skirta ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams. 

Tekstilės gaminiai Zanavykų muziejaus fonduose. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai pamatys Zanavykų muziejuje saugomus tekstilės eksponatus. Sužinos, kokie raštai ir puošybos elementai buvo būdingi šio krašto tekstilės gaminiams, tautiniam kostiumui. Priklausomai nuo dalyvių amžiaus, praktinės užsiėmimo dalies metu dalyviai (-ės) siuvinės rankšluosčius šiam kraštui būdingais motyvais. Pieš zanavykiškai tekstilei būdingiausius raštus. Taip pat dėlios dėlionę bandydami sudėti tautinį zanavykų kostiumą.
Valstiečio stuba, tradiciniai baldai. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai susipažins su zanavykiškos stubos maketu. Taip pat apžiūrės muziejuje saugomus tradicinius baldus. Išsiaiškins tradicinių zanavykiškos stubos baldų paskirtis ir būdingiausius puošybos elementus. Priklausomai nuo lankytojų amžiaus, praktinės užsiėmimo dalies metu dalyviai kurs tradicinių baldų puošybos motyvus popieriaus lape arba gamins stubos maketą.
Zanavykų buitis. Edukacinio užsiėmimo metu etnografinėje ekspozicijoje dalyviai apžiūrės namų apyvokos daiktus ir darbo įrankius. Sužinos jų paskirtį ir naudojimo principą, kai kuriuos jų galės išbandyti praktiškai. Antrosios užsiėmimo dalies metu dalyviai atliks praktines užduotis, nupieš jiems įdomiausią buities prietaisą. Taip pat turės sugretinti dabartyje naudojamus buities prietaisus su naudotais senovėje.

Zanavykų tautinis kostiumas. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai apžiūrės saugomus krašto žmonių rūbus. Išskirtinis dėmesys bus skirtas tautiniam kostiumui! Dalyviai sužinos, kokie raštai, spalvos ir puošybos elementai buvo būdingi darbo ir švenčių metu dėvėtiems rūbams. Praktinės užsiėmimo dalies metu dalyviai pieš zanavykiškų tautinių kostiumų raštus. Taip pat dėlios dėlionę ir bandys atrinkti zanavykų kostiumo dalis iš visų Lietuvoje esančių regionų tautinių kostiumų rinkinio.

Polimerinio molio edukacija

Skirta vaikams nuo 8 m. ir suaugusiems. 

Tulpių-paukščiukų segės. Edukacinio užsiėmimo metu Zanavykų muziejuje bus kuriamos tulpės-segės, paukščiukai-segės. Tulpės ornamentas zanavykiškoje tekstilėje ir baldų puošyboje buvo itin svarbus, todėl ir edukaciniuose užsiėmimuose dalyviai susipažins su šio motyvo reikšme ir svarba. Darbas su polimeriniu moliu įtraukia, skatina kurti, improvizuoti. Nulipdę ir dekoravę faktūromis savo darbelius dalyviai juos keps krosnelėje, o iškepusius ir atvėsusius dekoruos ir suformuos galutinį papuošalo variantą. Edukacijų dalyviai šiuos užsiėmimus prilygina meditacijai. Suteikiamos visos priemonės, reikalingos edukacijai.
Baltų raštai ir ženklai. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai susipažins su baltų simbolika. Gautos žinios įkvėps užsiėmimo dalyvius šiuolaikinėms tradicinio ornamento ir ženklų interpretacijoms. Tai išreikšti padės kūryba su polimeriniu moliu ir keletu jo technikų. Pasirinkę norimą raštą ar ženklą, simbolį dalyviai sukurs savo polimerinio molio papuošalą – pakabutį ar amuletą. Edukacinio užsiėmimo turinys priklauso nuo dalyvių amžiaus.
Edukacinis užsiėmimas leidžia susipažinti su krašto praeities dvasine kultūra, giliau pažinti baltiškas šaknis, kartu išbandant naujas kūrybines galimybes – polimerinį molį.

Žvakių liejyba

Skirta 5-12 klasių moksleiviams ir suaugusiems.

Žvakės mus lydi visą gyvenimą: nuo gimimo iki mirties. Nuo seno žinoma, kad su vaško žvake žmonės eidavo į šliūbą (tuoktis), jos liepsna palydėdavo amžinybėn.
Tačiau tikrai ne kiekvienas susimąstome ir žinome, ką anuomet ugnis reiškė žmogui? Kuo žmonių būstai būdavo apšviečiami seniau, kai nebuvo elektros? Kaip ir iš ko būdavo gaminamos žvakės?
Edukacinio užsiėmimo dalyviai sužinos žvakės atsiradimo istoriją. Susipažins ne tik teoriškai, bet ir praktiškai išbandys žvakių liejimo technologiją ir būdus.Praktinio užsiėmimo metu dalyviai mokysis susukti medumi kvepiančią korėtą žvakę iš vaškuolės. Išbandys patį greičiausią ir lengviausią gamybos principą – žvakių liejimą formelėse. Sužinos ir patį seniausią žvakių gamybos būdą kantriai liedami vašką ant knatelių. Sakoma, kad žvakelės ugnis sugeria blogą energiją ir apsaugo namus, tad savo nulietas žvakes, kaip darbo rezultatą, edukacinio užsiėmimo dalyviai pasiims su savimi.

 

Kraitinės skrynios ir suvenyrinės skrynutės

Skirta 5-12 klasių moksleiviams ir suaugusiems. 

Užsiėmimo metu dalyviai praktiškai ir teoriškai susipažįsta su kraičio skrynios istorija, reikšme, paskirtimi, lavina dėmesį, atmintį, piešimo įgūdžius.
Užsiėmimą sudaro trys dalys. Pirmiausia vyksta kraičio skrynių, esančių Zanavykų muziejaus ekspozicijose apžiūrėjimas, klausantis pasakojimo apie tai, kam reikalingos kraičio skrynios, kas ir kaip jas gamindavo, kokia buvo skrynių reikšmė ir kuo jos svarbios. Stebėdami senovines kraičio skrynias, užsiėmimų dalyviai sužino, kuo jos panašios ir kuo skiriasi, ką dėdavo į kraičio skrynią, susipažįsta su puošybos elementais, spalvomis ir simboliais.
Antroje užsiėmimo dalyje, kuri vyksta edukacijų klasėje, ekrane rodomos įvairių Lietuvos regionų kraičio skrynios, analizuojami bendrumai ir skirtumai, priklausomai nuo šalies ar regiono.
Trečioje dalyje, priklausomai nuo užsiėmimo dalyvių amžiaus ir pageidavimo, kraičio skrynios piešiamos popieriuje ir marginamos atitinkamais simboliais, taip įtvirtinant gautas žinias. Arba tapant ant mažų medinių skrynučių.
Užsiėmimo tikslas – supažindinti su Zanavykijos ir Lietuvos kraičio skrynių paskirtimi, praktine ir simboline reikšme, tradicijomis, skatinti susidomėjimą etnografija, gebėjimą pažinti simbolius, kuriais puošiami senoviniai buities daiktai.

Popieriaus gamyba

Skirta 3-8 klasių moksleiviams ir suaugusiems.

Sunku įsivaizduoti gyvenimą be popieriaus. Tačiau iš kur jis? Kaip gaminamas? Kokią svarbą mūsų gyvenime jis užima?
Edukacinio užsiėmimo metu atkreipsime dalyvių dėmesį į popieriaus svarbą, jo suvartojimą ir perdirbimą. Vien popieriaus pramonei per minutę pasaulyje iškertamų miškų plotas yra neįsivaizduojamai didelis. Popieriaus gaminimo edukacinėje programoje norime paraginti, atkreipti dėmesį į tai, ką galime padaryti, kad sunaudotume mažiau popieriaus bei įvertintume jo perdirbimo svarbą.
Edukacinio užsiėmimo metu atskleisime popieriaus gamybos paslaptis, dalyviai sužinos, iš kur jis atsirado ir išbandys popieriaus gamybos/perdirbimo principus praktiškai. Kiekvienas dalyvis trumpam taps tarsi amatininku ir išbandys ypatingą metodą unikaliam popieriaus lakštui pasigaminti.
Edukacijos metu supažinsime su seniausiais muziejuje saugomais leidiniais, o pamokėlės pabaigoje turėsite savo rankomis pagamintą popieriaus lapą.

Kalendorinių švenčių edukaciniai užsiėmimai

Skirta vaikams ir suaugusiems. 

Margučių marginimas. Užsiėmimo metu dalyviai praktiškai ir teoriškai susipažįsta su šv. Velykų papročiais. Išgirsta apie Gavėnią, gamtos atbudimą, apie verbas ir Verbų sekmadienį, Didžiąją savaitę. Sužino apie margučių spalvas, natūralių dažų gamybą, marginimo techniką ir ornamentiką, jos simboliką. Sužino, kodėl reikia dovanoti ir mušinėti margučius. Praktinio užsiėmimo metu kiekvienas gali išbandyti raižymo (skutinėjimo) techniką, taip pat kiaušinį marginti karštu vašku.
Margas medinis margutis. Edukacinio užsiėmimo metu medinę rankų darbo kiaušinio formos figūrėlę dalyviai dekoruos liaudiškais ornamentais. Savo sukurtą medinį margutį, dalyviai galės išsinešti namo.
Margas vaškinis margutis. Edukacinio užsiėmimo metu kiaušinio formos vaškinę žvakelę dalyviai dekoruos liaudiškais ornamentais. Savo sukurtą vaškinį margutį, kaip dovaną, galės išsinešti namo.
Margas zuikutis, kaip velykinis margutis. Edukacinio užsiėmimo metu medinę rankų darbo zuikučio, vištytės ar gaidelio figūrėlę dalyviai dekoruos liaudiškais ornamentais. Savo sukurtą velykinę dekoraciją, dalyviai galės išsinešti namo.
Užgavėnių kaukių gamyba. Užsiėmimo metu dalyviai praktiškai ir teoriškai susipažįsta su Užgavėnių šventės papročiais, tradicijomis, pagrindiniais personažais. Praktinio užsiėmimo metu kiekvienas dalyvis gamina kaukę papjė mašė technika. Kuria originalias, tradicines Užgavėnių kaukes. Dalyviai gali naudotis jau nulipdytomis kaukių formomis, ant kurių klijuoja popieriaus skiautes ir toliau formuoja bei kuria savo personažus. Kruopštus darbas duoda puikių rezultatų.
Šiaudinių žaisliukų eglutei gamyba. Edukacinis užsiėmimas skirtas supažindinti su šiaudinių žaislų gamyba. Užsiėmimo metu mokiniai gamins žaislus, puoš eglutę šiaudine girlianda, žvaigždute, sužinos, kokią reikšmę turėjo ant eglutės pakabintas šiaudinis žaisliukas.

Lino kelias

Skirta vaikams ir suaugusiems. 

Edukacinis užsiėmimas vyks lino kančiai skirtoje muziejaus ekspozicijoje. Jo metu dalyviai sužinos linininkystės atsiradimo ir vystymosi istoriją. Išsiaiškins linų svarbą lietuvių gyvenime. Taip pat susipažins su įvairiais darbo įrankiais linui apdirbti. Praktinės užsiėmimo dalies metu galės ne tik pamatyti, bet ir pabandyti austi audimo staklėmis ar pavyti virvę.

Duonos kelias

Skirta vaikams ir suaugusiems. 

Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai susipažins su seniau gyvenusių krašto žmonių kasdieniniu gyvenimu. Apžiūrės senovinius įrankius. Praktinės užsiėmimo dalies metu mins mįsles, skaitys patarles. Susipažins su įvairių grūdų pavyzdžiais, mokysis atskirti jų rūšis. Galės smulkinti grūdus akmens amžiaus grūstuve ir sijoti rėčiu. Degustuos duoną.

Svajonių angelas

Skirta vaikams ir suaugusiems.

Užsiėmimo metu moksleiviai susipažins su Advento ypatumais, Kūčių ir Kalėdų papročiais. Sužinos, kaip angelai skirstomi pagal hierarchiją, kokie jų simboliai ir atributika, globa ir reikšmė. Praktinėje dalyje medinę rankų darbo angelo figūrėlę dekoruos liaudiškais ornamentais.

Tradiciniai Žaislai

Skirta vaikams ir suaugusiems.

Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai daugiau sužinos apie tradicinius, senovinius žaislus, jų istoriją ir kaitą. Galės pačiupinėti iš medžio pagamintus žaislus, bus demonstruojamas jų veikimo principas. Praktinio užsiėmimo metu patys gamins žaislus arba dėlios ir tapys medinę dėlionę, kurią išsineš namo.

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!