Per daugelį metų Gražinos ir Petro Žemaičių sodyboje Kudirkos Naumiestyje prie Šešupės susikaupė įdomus radinių rinkinys. Įvairios molio dirbinių šukės, smulkios monetos, sagos, daiktai kažkada čia gyvenusiems žmonėms buvo vertingi, naudingi buityje, versle. Kiekvienas daiktas gali sudužti, sulūžti, būti pamestas ir netenkti savo funkcinės paskirties bei vertės. Kai po šimto ar net kelių šimtų metų kažkas juos suranda, nuvalo, atpažįsta, įvertina - prakalbina, radinių vertė vėl išauga, tik jau ne funkcinė, o istorinė, kultūrinė, pažintinė. Kad 29 arų dydžio sodybos radiniai „prakalbėtų“ apie čia gyvenusių žmonių gyvenimą, miesto raidą yra ne tik sodybos šeimininko Petro Žemaičio, bet ir daiktų radimvietes, radinius apžiūrėjusių, įvertinusių, apibūdinusių specialistų: archeologų Juliaus Kanarsko, Birutės Salatkienės, istoriko Arvydo Pociūno nuopelnas. Jų dėka daiktai, miesto istorijos liudininkai, susidėliojo į chronologinę eilę ir iš turimos informacijos apie radinius Gražina Žemaitienė supynė pasakojimą apie miesto gyvenimą nuo XVI a. viduryje minimo Duliebaičių kaimo, per XVII, XVIII a. Vladislavovo, XIX a. Noištato ir Novemiasto ir vėl Vladislavovu vadintą miestą iki XX a. Naumiesčio , Kudirkos Naumiesčio.
Sodybos radinių ekspozicija skirta visiems besidomintiems archeologija, krašto, miesto istorija. Joje rodome įvairių istorinių laikotarpių molio dirbinius: iš rastų šukių suklijuotas puodynes, puodyninius, dubeninius, plokščiuosius krosninius koklius, sagas, smulkias monetas, kurios skambėjo miestelėnų kišenėse, piniginėse, buvo čia prie Šešupės pamestos ir surastos.
Šiuo metu ekspozicija yra papildyta Kudirkos Naumiestyje ir apylinkėse surastais daiktais. Jie leidžia dar vaizdžiau pasakoti miesto, krašto istoriją. Nemaža dalis daiktų yra atkeliavę iš Širvintos miesto Rytų Prūsijoje, tad ekspozicija leidžia pasakoti ir šio, vienintelio Europoje po II Pasaulinio karo neatstatyto, miesto istoriją.
KAINORAŠTIS:
Pavadinimas
Trukmė
Turistų skaičius*
Kaina asmeniui*
Kaina grupei*
Pažintinė ekskursija
1 val.
Iki 15
*Ekspozicijos lankymas nemokamas, galima auka, kuri bus naudojama planuojamos molio edukacinės programos rengimui.