Į rytus nuo Kidulių esančiame Kaimelio kaime yra išlikę, krašto istoriją menantys dvaro rūmai. Kaimelio dvaras nedidelis baltas 500 kv. m. dar nėra restauruotas. Šiuo metu intensyviai atliekami tiek konstrukcijų, tiek istoriniai tyrimai.

Jau nuo 2024 m. gegužės 18 d. Kaimelio dvaro šeimininkai atvers jo duris visuomenei. Planuojamas patyriminių ekskursijų organizavimas savaitgaliais iki rugsėjo mėn. 

Pasibaigus šiltajam sezonui, Kaimelio dvaras užvers savo duris ilgai restauracijai. Tikimasi, kad 2029 m. Kaimelio dvaro restauracija bus baigta ir lankytojai savo akimis glės įvertinti kokia neįtikėtina yra restauracijos galia.

Patyriminė ekskursija autentiškame ir dar nerestauruotame Kaimelio dvare - 

Jūsų laukia gilus istorijų pasakojimo renginys, kurio metu sužinosime kas pirmieji nusižiūrėjo šią vaizdingą kalvą su užburiančiu peizažu į Nemuną, išsiaiškinsime ne tik kas ir kaip gyveno šiame Lietuvos dvare, bet net užuosime ir ragausime tai, kuo XIX amžiuje vaišinosi dvaro siela, Agata von Pawlowska.

Tai unikali galimybė pamatyti ir patirti dar nerestauruotą Kaimelio dvarą, ant kurio sienų išlikę visi čia gyvenusių žmonių sluoksniai, o ateityje, po restauracijos ir atnaujinimo darbų patys, savo akimis galėsite palyginti vaizdus „prieš ir po“ bei įsitikinti restauracijos galia.

Ekskursijos pradžioje pėsčiomis apėję 3 ha dvaro teritoriją suprasime, kodėl šią vietą jau nuo XVII a. pabaigos pasirinko žymios Lietuvos šeimos: Krišpinai-Kiršenšteinai, Potockiai, Karpiai, Tiškevičiai. Kaip jos galėjo sau leisti tokį prabangų ir platų gyvenimą, sužinosime kartu paskaitę liudijimus apie baudžiavą, to meto išnaudojimo sistemą paplitusią Europoje, kuri buvo grįsta prievarta ir smurtu.

Ant senųjų 17 a. dvaro pamatų stovintis šiandieninis Kaimelio dvaras buvo pastatytas 1866 m. Jūsų laukia įkvepiantis pasakojimas apie iš baudžiauninkų kilusius, veržlius ūkininkus iš gretimo kaimo, kurie iš grafų Tiškevičių sugebėjo įsigyti Kaimelio dvarą, sukurti sėkmingą verslą negrįsta išnaudojimu ar baudžiava, ir pasistatytų gražų, saikingą rūmelį, į kurį jus ir kviečiame.

Viduje jūsų laukia išlikęs originalus dvaro išplanavimas, autentiškos durys, perdangos, XVII a. rūsiai ir žinoma palėpė su terasa pasigrožėti niekada nemiegančia Nemuno tėkme.

Taip pat išvysime XIX a. Lietuvoje naudotų originalių baldų ekspoziciją ir žinoma dalinsimės tais magiškais atsitiktinumais, kurie lydi naujuosius dvaro puoselėtojus Petrą ir Karolį šioje kelionėje.

- Ekskursijos trukmė 2 val.

- Kaina asmeniui 25 eur

- Grupėje iki 20 svečių

Norint aplankyti Kaimelio dvarą patyriminių ekskursijų metu, būtina išankstinė rezervacija.

Gegužės - rugsėjo mėn. ekskursijų kalendorius ir rezervacija: https://www.kaimeliodvaras.lt/renginiai/menesis/2024-05/

 

Kaimelyje dvaro palivarkas įsteigtas XVII a., tada jį valdė Jeronimas Krišpinas Kiršenšteinas. Vėliau dvarą jį buvo įsigijęs grafas Benediktas Tiškevičius.

Išlikę 6 pastatai: rūmai, du ūkiniai pastatai, špitolė, rūsys, rūkykla.

Dvaro krosnies koklius (1685 m.) su jo herbu saugomas Lenkijos nacionaliniame muziejuje Varšuvoje.

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!