Lapkričio
11 d.

Apsilankymas Žemosios Panemunės dvare


Bundančiame Žemosios Panemunės dvare, kur susitinka istorinė praeitis ir natūralus gamtos grožis, lapkričio 9 dienos pavakare apsilankė Šakių TVIC darbuotojai, rajono gidai, dvarų ir dvariškos virtuvės puoselėtojai, bei tie, kurie neabejingi krašto istorijai ir jos atminimui.

O kokių istorinių faktų ir faktelių sužinojome iš šeimininkės Rasos, jais mielai dalijamės ir su Jumis:

  • Nuo 16 a. pradžios Žemoji Panemunė priklausė SAPIEGŲ giminei.  POVILAS JONAS SAPIEGA (1609–1665) nuo 1656 m. Vilniaus vaivada ir LDK didysis etmonas - galimai, buvo Žemosios Panemunės barokinių, itališkos vilos stiliaus rūmų statybos užsakovas.
  • XVII a. pastatytų Žemosios Panemunės dvaro rūmų architektūra – baroko stiliaus.
  • Istoriniuose šaltiniuose vietovė paminėta 1676–1677 m. Tais metais Raseinių seniūnas J. Chžastovskis Žemąją Panemunę pardavė LDK raštininkui A. K. Gelgaudui. Tuomet čia buvo kaimas ir dvaras.
  • Dvaras pastatytas ant Nemuno krante esančio piliakalnio, manoma, kryžiuočių pilies vietoje. Dvaro sodyba įsikūrusi tarp Žemosios Panemunės ir Žemosios Panemunės II piliakalnių. Sodybos teritorijoje vykdyti archeologiniai tyrinėjimai. XIV–XVII a. datuojami radiniai taip pat rodo, kad čia būta pilies.

Dvaras atgyja šeimininkų, charizmatiškų žmonių Rasos ir Vytauto bei jų giminaičių svajonėse ir realiuose planuose – projektuose. Degančios ir dvarą jau mylinčios žmonių akys ir širdys ne tik daug žada, bet ir daro. Per dvejus metus išvalyti dvaro griuvėsiai ir sutvarkyti neįtikėtini brūzgynai. Dvaro šeimininkai jau dabar kviečia susipažinti su išlikusiais istorinės praeities liudytojais – kol kas nerestauruoto, bet išvalyto dvaro likučiais, 650 obelų sodu, piliakalniais ir įspūdingu apylinkių kraštovaizdžiu.

Šeimininkai noriai dalijasi informacija, kviečia lankytojus, mielai bendradarbiauja.

Zanavykai jau dabar unoravai džiaugiasi ir didžiuojasi dar vienu lankytinu objektu Poniškų privilegijų krašte.