Kudirkos Naumiestis – 2025 metų Mažoji kultūros sostinė kuria istoriją
Šiemet dėmesio centre – Kudirkos Naumiestis, oficialiai paskelbtas Mažąja kultūros sostine. Šis miestelis, kuriame gyveno ir kūrė Vincas Kudirka, vasarą taps tikra eksperimentinės kultūros laboratorija, kur tradicijos susitiks su drąsiausiais šiuolaikiniais sprendimais.
Šviesa Tiesa XVI: kai menas užkariauja gatves
Birželio 23–28 dienomis Kudirkos Naumiestis taps atvira scena „Šviesa Tiesa XVI“ tapybos plenerui. Šis renginys – ne tik drobių ir teptukų šventė, bet tikras miesto transformacijos procesas. Daugiau nei 30 menininkų iš visos Lietuvos ir užsienio kurs naują Kudirkos Naumiesčio veidą, o gyventojai ir svečiai galės stebėti, kaip gimsta meno kūriniai.
Plenero programa:
Plenere dalyvauja tikri Lietuvos dailės grandai – Mindaugas Pauliukas iš Jurbarko, Mantas Maziliauskas iš Vilniaus, Monika Maziliauskienė, Sigita Plečkaitienė iš pačio Kudirkos Naumiesčio ir kiti. Tai unikali proga pamatyti, kaip profesionalūs menininkai kuria tiesiog jūsų pačių akivaizdoje.
„Kol lietus ateis“ – moterų kuriamas stebuklas
Tačiau pats drąsiausias Kudirkos Naumiesčio projektas – „Kol lietus ateis“, skirtas vien moterims. Tai ne tik kūrybinės dirbtuvės, bet tikras vidinės transformacijos kelias, kuriame susipina šokio terapija, sutartinių giedojimas ir teatras.
Projekto širdyje – išskirtinė kūrybinė grupė:
Dirbtuvės vyks gegužės–birželio mėnesiais (Dariaus ir Girėno g. 30), o birželio 27 d. 22:22 val. buvusiame Linų fabrike (Kybartų g. 1) įvyks spektaklio premjera – tai bus ne tik teatro vakaras, bet socialinis eksperimentas, parodantis, kaip menas gali vienyti bendruomenes ir keisti gyvenimus.
Susidomėjusias, organizatoriai kviečia registruotis el. paštu el.p.: [email protected], o daugiau informacijos suteiks projekto vadovė Ingrida +370 618 76671 arba komunikacijos koordinatorė Edita +370 620 30778.
Choralinis Kudirkos Naumiesčio veidas
Birželio 29 dieną Šv. kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Bažnyčios g. 28) nuskambės išskirtinis koncertas, kuriame susitiks du Lietuvos choralinio meno perlai:
Šis nemokamas koncertas – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės programos dalis, kuri rodo, kaip tradicinė choralinė muzika gali skambėti šiuolaikiškai ir jaunatviškai.
„Beatričės vasaros“ – 15 metų muzikos istorijos
Per pusantro dešimtmečio „Beatričės vasaros“ festivalis tapo tikru Šakių rajono kultūros simboliu. Pradėtas organizuotis 2010–aisiais, minint kraštietės dainininkės Beatričės Grincevičiūtės 100–ąsias gimimo metines, šis festivalis kasmet atverčia naują klasikinės muzikos puslapį.
Pradžia, kuri žada stebuklus
Birželio 8 d., sekmadienis, 18 val. Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčia tampa išskirtinio koncerto scena. Lietuvos kamerinis orkestras su soliste Mūza Rubackyte, vadovaujami maestro Sergej Krylov, sukurs akustinį šedevrą, kuris rezonuos bažnyčios gotikos arkose. Šis nemokamas koncertas – festivalio pradžios simbolis, parodantis, kad aukščiausio lygio menas gali būti prieinamas visiems ir visur.
Šeimos muzikos magija
Liepos 13 d., sekmadienis, 18 val. Zyplių dvare (Beržų g. 3, Tubelių k.) koncertuos ansamblis „Regnum Musicale“ – unikali keturių seserų Daunyčių šeimos grupė:
Šis koncertas – ne tik muzikinė programa, bet ir pasakojimas apie tai, kaip muzika gali būti šeimos kalba, perduodama iš kartos į kartą.
„Beatričės piknikas“ – kultūra po atviru dangumi
Liepos 26 d., šeštadienis, nuo 15 val. Ilguvos dvaravietėje (Dvaro g. 27) vyks išskirtinis renginys – kultūrinė–pažintinė programa su Zyplių dvaro virtuvės restorano „Kuchmistrai“ rengiamu pikniku. 18 val. Keistuolių teatro koncertas „Trys“ su Aidu Giniočiu, Ilona Balsyte ir Dariumi Auželiu pavers dvarą tikra teatro ir muzikos sintezės laboratorija.
Seserų duetas ir egzotikos kvapas
Rugpjūčio 3 d., sekmadienis, 18 val. Zyplių dvare koncertuos Ieva Dūdaitė (fortepijonas) ir Marija Dūdaitė (vokalas) – dar vienas šeimos duetas, kuris klasikinę muziką papildo šiuolaikinio skambesio elementais.
Šakių evangelikų liuteronų bažnyčioje (V. Kudirkos g. 17) tas pats vakaras atneš egzotikos – koncertuos džiazo pianistas Grégory Privat iš Martinikos/Prancūzijos. Du skirtingi koncertai , viena diena – teks rinktis tarp klasikos ir džiazo, tarp tradicijos ir eksperimento.
Paslaptingas finišas
Rugpjūčio 24 d., sekmadienis, 18 val. Festivalis baigsis Zyplių dvare paslaptingu projektu „Los Secretos de Pablo“ – kas slepiasi už šio pavadinimo, organizatoriai kol kas neatskleidžia, bet žada, kad tai bus netikėtas festivalio akcentas.
Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare – 10 jubiliejinių vakarų
Dešimtąjį sezoną švenčiantis festivalis „Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“ yra tikras stilių kaleidoskopas. Kiekvienas penktadienis nuo gegužės 30 d. iki rugsėjo 19 d. – nauja muzikos spalva, nauja emocija.
Energingas startas su „Lietuvos balso“ čempionu
Gegužės 30 d. įvyko Festivalio atidarymas su Anyanya Udongwo – „Lietuvos balso“ nugalėtoju, kurio išskirtinis balsas su pianistu Mindaugu Lisausku sukūrė soul, jazz, pop ir swingo hitų kokteilį. Tai buvo vakaras, kuris privertė pajudėti net ramiausius klausytojus.
Keturių šalių muzikos susitikimas
Birželio 20 d., 19:00 Tarptautinis styginių kvartetas ORENDA – muzikantai iš Lietuvos, Lenkijos, Brazilijos ir Serbijos, gyvenantys Austrijoje, atveš klasikos perlais praturtintą programą. Tai ne tik koncertas, bet kultūrų dialogas muzikos kalba.
Tango naktis Sūduvoje
Liepos 11 d., 19:00 Teatralizuotas tango koncertas „SOMBRA de PASION – AISTROS ŠEŠĖLIS“ pavers Gelgaudiškio dvarą Buenos Aires kampeliu. Deimantė Jasmontaitė ir Dainius Biskis šoks, o akordeonas, klarnetas ir tenorinė birbynė kurs muziką, kuri gniaužia kvapą.
Violončelių magijos triumviratas
Rugpjūčio 1 d., 19:00 VOICELESS projektas – trys profesionalai Tomas Mikalauskas, Karolis Vaičiulis ir būgnininkas Konradas Daukšas pristatys unikalų violončelių ir ritmo eksperimentą, kuris išbandys tradicinius instrumentinės muzikos rėmus.
Literatūros ir muzikos sintezė
Rugpjūčio 22 d., 19:00 „MAŽASIS PRINCAS“ – fortepijoninis rečitalis, kuriame Gintaras Januševičius sujungs Antoine de Saint–Exupéry tekstą su klaviatūrų poezija. Tai kelionė, kurioje muzika tampa literatūros tęsiniu.
Karališkos dramaturgijos vakaras
Rugsėjo 5 d., 19:00 Muzikinis spektaklis „VARDAN SOSTO“ su Kauno valstybinio muzikinio teatro artistais: Kristina Siurbyte, Akvilė Garbenčiūte–Bučiene, Roku Laureckiu ir Raimondu Baranausku – drama, intriga ir galinga muzika viename vakare.
Sprogstantis finišas
Rugsėjo 19 d., 19:00 Festivalio uždarymas – „ROMANI FIESTA“ su grupe Sare Roma ir charizmatiškuoju Ištvanu Kviku. Temperamentingi šokiai, gyva emocija ir autentiška romų muzikos šventė – tai finišas, kurio negalima praleisti.
Žemosios Panemunės dvaras: kur muzika susitinka su kulinarija
Italų džiazo piknikas po dangumi
Rugpjūčio 10 d., Pažaislio muzikos festivalis. Šis renginys – unikalus muzikos ir kulinarijos sintezės eksperimentas. 15:00 prasidės „Le Grand Pique–Nique“ – autentiškas prancūziškas piknikas su „Vieno prancūzo sandėliuko“ ir „La Petite Patisserie“ gourmet pasakojimais.
17:00 prasidės koncertas „Itališkos improvizacijos senojo dvaro sode“ su Italijos džiazo kvartetu DOUBLE BREATH:
Bilietas dviem asmenims kainuoja 96 eurus ir apima pikniko vaišes (autentiški prancūziški sūriai, kepiniai, gėrimas) bei koncertinę programą. Tai ne tik muzikos, bet ir kulinarijos festivalis po atviru dangumi.
„Išeik, sūduvi, ant dvaro pamandravot“ – tradicijų ir amatų šventė
Birželio 7 d., Zyplių dvaras Medžioklės ir amatų festivalis – tai kelionė į autentišką Sūduvos praeitį, kur susitiks:
Šis festivalis papildo muzikos renginių mozaiką etnokultūros elementais, parodydamas, kad Šakių kraštas puoselėja ne tik muzikos, bet ir amatų tradicijas.
Kodėl Šakių muzikinė vasara – tai daugiau nei festivaliai?
Unikali akustinė patirtis. Kiekvienas koncertas vyksta išskirtinėje vietoje: gotikos bažnyčių akustika, dvarų parkų atmosfera, istorinių pastatų aura. Tai ne tik muzikos klausymas, bet kelionė per Lietuvos architektūros ir istorijos sluoksnius.
Profesionalūs atlikėjai prieinamomis kainomis. Dauguma koncertų – nemokami, o mokamų bilietų kainos simbolinės. Tai reti atveji, kai aukščiausiojo lygio menas tampa prieinamas kiekvienam, nepriklausomai nuo ekonominių galimybių.
Kultūrų dialogas. Festivaliai atstovauja ne tik lietuvių muzikai – čia skamba italų džiazas, prancūzų šansonai, argentinietiškas tango, romų tradicijos. Šakių kraštas vasarą tampa tarptautiniu kultūrų susitikimo tašku.
Eksperimentų laboratorija. Nuo moterų kūrybinių dirbtuvių iki lūpinės armonikėlės virtuozų, nuo šokio terapijos iki tapybos plenerų – čia vyksta tikri kultūriniai eksperimentai, kurie formuoja šiuolaikinės Lietuvos kultūros veidą.
Praktiniai patarimai kultūros keliautojams
Planavimas ir registracijos
Ką pasiimti?
Apgyvendinimas
Šakių rajone jūsų laukia svetingi ir jaukūs viešbučiai bei svečių namai, tačiau festivaliams artėjant verta rezervuoti vietas iš anksto. Alternatyva – apsistoti Kaune ar Marijampolėje ir iš ten vykti į festivalius.
Maršrutų planavimas
Visi festivaliai pėsčiomis arba trumpais automobilių maršrutais lengvai pasiekiami vieni iš kitų. Tai leidžia per vieną savaitgalį apsilankyti keliuose renginiuose ir pajusti viso rajono kultūrinį pulsą.
Šakių kraštas šią vasarą skamba kaip niekada – nuo birželio pradžios iki rugpjūčio pabaigos čia vyksta tikras kultūrinis renesansas, kuriame kiekvienas gali rasti savo muziką. Ateikite ir tаpkite šios nepakartojamos kelionės dalimi!
Platesnė informacija skelbiama https://www.visitsakiai.lt/
Straipsnis finansuotas pagal projektą Nr. 24-303-P-0001 „Viešųjų turizmo paslaugų efektyvinimas Marijampolės regione“.