Birželio
17 d.

Ką veikti su vaikais Šakiuose? Atradimų kraštas, kur susitinka tradicijos ir nuotykiai


Šakių rajonas – tai vieta, kur kiekvienas šeimos išvykos momentas tampa nepamirštamu nuotykiu. Čia vaikai gali pabučiuoti ožiuką, išsikepti pirmą gyvenime šakotį ar net pažinti cirko meno paslaptis. O suaugusieji? Jie ras ramybę gamtos glėbyje ir pažins autentišką Lietuvos kaimo kultūrą.

Gyvūnų terapijos stebuklai „Ožiukų mokykloje“

Ožiukų mokykla

Vaiko akys užsidega, kai pirmąjį kartą išvysta miniatiūrines kalnų ožkytes. „Ožiukų mokykloje“ Kukarskės kaime ši šilta akimirka – tik pradžia. Čia šeimininkai tikrai žino, kaip elgtis su išdykusiais ir smalsiais vaikučiais, nes patys laiko daug gyvūnų, o daugiausia iš jų – ožkų.

Kamerūno dvarfai ir Čekų baltosios mišrūnės su jaunikliais, švelniakailiai triušiukai, muskusinės antys (vadinamos rojaus paukščiais), avys ir šuniukai – visi jie mielai priima mažuosius svečius. Vaikai čia ne tik stebi ir glosto gyvūnus, bet ir mokosi atsakomybės – padeda juos šerti, prižiūri.

Bet tikroji magija prasideda, kai vaikai palieka telefonus ir kompiuterius bei ima kurti savo pramogų pasaulį. Kai sausa ir šilta, jie ridenasi nuo kalvų kūlversčiais, dūksta po pievas ir seną sodą, supasi ant nostalgiškai girgždančių tėvų vaikystės sūpynių. Rudenys čia virsta epišku lapų ir obuolių mūšių lauku, o žiemomis (jei tik pasiseka sulaukti pakankamai sniego) vaikai leidžiasi nuo kalnų su slidėmis ar šienu pripildytais maišais.

Kol vaikai pasinėrę į savo nuotykių pasaulį, suaugusiems čia taip pat yra ką veikti. Sodyboje kolekcionuojami vilkdalgiai (net 30 veislių!), aplinką puošia vienadienės, melsvės, vaisginos. Nuo birželio, kai pradeda žydėti vilkdalgiai, kiekvieną rytą čia išsiskleidžia vis kitoks žiedas – lyg gamtos rengiamas kasdieninis spektaklis.

O žiemą? Čia laukiama vieno įdomiausių gamtos reiškinių – Nemuno „išėjimo“. Šeimininkai kasmet organizuoja šio reiškinio laukimo šventę, kur reikia nuspėti tikslią datą. Vaišinama karšta aviečių arbata, kaitintu ožkų pienu ir šviežiu ožkų sūriu.

Kontaktai: Kukarskės k., Nemuno g. 127, tel. +370 604 15444

Kelionė į paslaptingą bičių pasaulį

Bičių ūkis "Saldūs ūsai"

„Mama, ar žinai, kad bitės medaus neneša?“ – tokių nustebimo pilnų klausimų išgirsite ne vieną po apsilankymo bičių ūkyje „Saldūs ūsai“. Čia vyksta tikra edukacinė kelionė, kuri keičia vaiko supratimą apie šiuos ypatingus ir nuostabius vabzdžius.

Viskas prasideda nuo teorijos – vaikai sužino, kad tarp tūkstančių bičių darbininkių gyvena tik apie šimtą „berniukų“ tranų. Jie išsiaiškina, kaip bitės susikuria savo namus iš vaško, kaip jos gamina medų iš nektaro. Kiekvienas prisilietimas prie tikro vaškinio korio, vaško plytos kvapas – tai visiškai naujas pojūtis.

Bet įdomiausias momentas – medaus kopinėjimas. Apsirengę apsauginiais drabužiais, vaikai atsiduria prie tikro avilio. Jie mato šimtus bičių, dirbančių savo darbus, gal net pastebės pačią motinėlę. O paskui prasideda saldžiausia dalis – korio dangtelių atidengimas ir medaus sukimas. Stebėti medaus „šokį“ stikliniame medsukyje, kaip jis teka sienelėmis žemyn – tai hipnotizuojantis reginys.

Galiausiai visi ragauja šviežiai išsukto medaus su agurkais ar baltu sūriu. Po tokios kelionės vaikai kitaip žiūri į kiekvieną bičių produktą parduotuvės lentynoje.

Kontaktai: Matjošiškės km. 3, Šakių raj., tel.: +370 68574847 (Ernesta) arba +37069989543 (Kęstutis)

Rekordinė varlių karalystė

Varlių namelis

Lukšiuose, Redos Pečiulienės–Šilingės sodyboje, įkurtas tikras varlių rojus. Varlių namelis – tai ne šiaip muziejus, o oficialiai į Lietuvos rekordų knygą įrašyta kolekcija, kurioje telpa daugiau nei 6400 skirtingų varlyčių eksponatų iš viso pasaulio!

Ši kolekcija tokia didelė, kad viename namelyje nebeužteko vietos – 2021 metais teko statyti antrą pastatą. Vaikai čia išvys varles iš keramikos, stiklo, metalo, medžio – visų formų, dydžių ir spalvų. Kiekvienas eksponatas turi savo istoriją, o pati kolekcijos savininkė mielai papasakoja apie savo „žaliuosius draugus“.

Kontaktai: Vingio g. 2, Lukšiai, tel.: +370 675 27857. Lankytojai priimami iš anksto susitarus.

Gražiausių paukščių namai

Sodyba "Kukarskė"

Sodyboje „Kukarskė“, ąžuolų paunksmėje, vaikai sužino, kad vištos gali būti ne tik naudingos, bet ir neįtikėtinai gražios. Čia gyvena viena brangiausių pasaulyje paukščių porelė – juodieji Ayam cemani, kurių plunksnos, oda, netgi liežuvis – juodi kaip naktis.

Tarp kitų egzotinių paukščių dėmesį patraukia garsiakalbės patarškos. Vaikai gali stebėti, kaip elgiasi skirtingų veislių gaidžiai ir vištos, mokytis atpažinti jų charakterio bruožus.

Senosios suvalkiečio sodybos atmosfera – tai atskiras šios vietos žavesys. Renovuotame name jaukiai dera etnografiniai rakandai su šiuolaikiniais interjero elementais. O gėlėmis apsodinti takeliai veda prie tvenkinio, kur vasarą galima maudytis, o žiemą – žvejoti.

Čia šeimos gali ne tik pailsėti, bet ir išmokti tradicinių įgūdžių: išsikepti čirvinių blynų ant laužo, ugninio pyrago specialioje lauko krosnyje, sezono metu prisirinkti grybų ir išvirti grybienę, numarginti velykinius margučius.

Kontaktai: Nemuno g. 109, Kukarskė, tel.: +370 682 42595

Šakočio kepimo paslaptys

Gamtos girnos. Nuotr. aut. tomasfoto.lt T. Petrovskis

Sodyboje „Gamtos girnos“ vaikai patiria tai, ko niekur kitur nepatirs – išmoksta kepti tikrą šakotį nuo pat pradžių. Čia ne tik pamatysi, kaip kepamas šakotis, bet ir pats dalyvausi visame procese!

Viskas prasideda nuo kiaušinių mušimo ir miltų sijojimo. Vaikai patys maišo tešlą, o paskui stebi, kaip ant specialaus volo malkomis kūrenamame plytiniame pečiuje formuojamas šakotis. Kol šakotis kepa ir aušta, iš likusios tešlos kepami traškūs vafliai – taip niekas nelaukia gurgiančiu pilvu.

Ypatinga programa sukurta vaikų grupėms – jie suskirstomi ir keisdamiesi atlieka įvairias veiklas: kepami skirtingų tešlų sausainiai, vafliai, deginama ant medžio lentelių, net susipažįstama su 3D spausdintuvu.

O jei norite savo šventę papuošti šakočiu? Čia yra ir išvežamoji paslauga – šakočio kepėjai atvyks su mobiliuoju pečiumi į jūsų pasirinktą vietą.

Kontaktai: Beduonės k. 2, Lukšių sen., tel.: +370 685 40088

Tūkstančių metų amatai

Čekauskų etnografijos muziejus

2010 m. Lekėčių miestelyje gyvenantis Gintas Čekauskas atvėrė duris į praeitį. Jo privataus „Čekauskų etnografijos muziejaus“ kolekcijoje – daugiau nei 600 oblių bei senoviniai linų ir medžio apdirbimo įrankiai.

2022 metais, kai „Skiedrinės stogdengystės tradicija“ buvo įrašyta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą, muziejuje atsirado speciali ekspozicija. Dabar kiekvienas lankytojas gali ne tik sužinoti apie šią tradiciją, bet ir pats išbandyti – išsidrožti tikrą skiedrą stogui dengti!

Vaikai čia mokosi gaminti inkilėlius paukščiams, lesyklėles žiemojantiems sparnuočiams, net išdrožti savo pirmą medinį šaukštelį. Kiekviena edukacinė programa trunka valandą, o įgūdžiai išlieka visam gyvenimui.

Kontaktai: Pušyno g. 14, Lekėčiai, tel.: +370 678 79545

Zanavykų kultūros lobynai

Zanavykų muziejus

Zyplių dvaro vežiminėje įsikūręs Zanavykų muziejus – tai kelionė į XVIII–XX amžių zanavykų gyvenimą. Bet čia ne tik žiūrima – čia pačių rankomis kuriama.

Naujas Amatininkų namas stebina moderniausiomis interaktyviomis ekspozicijomis. Vaikai gali leistis į virtualią kelionę po amatininkų dirbtuves, pagroti virtualiomis kanklėmis, o paskui pereiti prie tikrų, tradicinių amatų.

Duonos kepimo programa – viena populiariausių. Vaikai sužino apie ilgą duonos kelią nuo rugio sėklos iki kepalo ant stalo, o paskui kiekvienas formuoja savo duonelę ir ją išsikepa senoviškoje krosnyje. Kvapo, kuris sklinda kepimo metu, pamiršti nebeįmanoma.

Sezono metu čia vyksta ypatingos programos: Užgavėnių kaukių gamyba, kiaušinių marginimas tikru vašku, zuikio formos pyragų kepimas. Vaikai mokosi tradicinių žaislų gamybos, žvakių liejimo, net vilnos verpimo ir audimo ant senovinių staklių – iš viso muziejus siūlo bent 16 skirtingų edukacijų. Kiekvieno norams bei žingeidumui!

Kontaktai: Beržų g. 3, Tubelių k., tel.: +370 650 85035

Cirko menas gyvena Šakiuose

Šakių cirko mokykla

Šakių cirko mokykla – tai fenomenas: vienintelė tokia mokykla visose Pabaltijo šalyse! Cirko studija „Šypsena“ veikia nuo 1959 metų, o jos pavadinimas simbolizuoja ir pergalių džiaugsmą, ir nesėkmių kartėlį – visą cirko gyvenimo spektrą.

Edukacinėje programoje „Daiktai cirke atgyja“ vaikai pirmiausia susipažįsta su cirko istorija, apžiūri fotografo V. Venslovaičio parodą „Viskas dėl šou“ ir mini klounų ekspoziciją. Paskui – tikrasis cirkas: studijos „Šypsena“ pasirodymas!

Po pasirodymo prasideda tikroji magija – vaikai patenka į cirko užkulisius, susipažįsta su artistų rekvizitu. O patys drąsiausi gali saugiai išbandyti pametamąjį takelį ir batutą. Tokią patirtį išgyventi galima tik čia, Šakiuose.

Kontaktai: Nepriklausomybės g. 8, Šakiai, tel.: +370 652 28050

Cemento milžinai

Pr. Sederevičiaus skulptūrų ansamblis

Unikalus liaudies skulptoriaus Prano Sederevičiaus palikimas – milžiniškos cemento skulptūros – yra vienintelis tokio pobūdžio primityviojo liaudies meno pavyzdys Lietuvoje. Per dešimtmečius savamokslis skulptorius iš cemento sukūrė tikrus milžinus: Vytautą Didįjį, Vincą Kudirką, JAV viceprezidentą Kenedį, lakūnus Darių ir Girėną ir dar daugiau žymių asmenybių.

Skulptorių žavėjo žirgai, todėl kiemo centre iš cemento išdygo milžiniškas Pegasas. Kuriant skulptūras, autorius net pasiskolindavo tikrus arklius, kad galėtų stebėti jų formas ir judesius. Legendos pasakoja, kad didžiausio arklio skulptūroje įmūrytas sudegęs motociklas BMW su visa priekaba!

Nors paties skulptoriaus jau nebėra su mumis, tačiau jo kūrinius saugo nauji namų šeimininkai – pedagogai Vizbarai, kurie mielai papasakoja lankytojams apie šias neįprastas skulptūras ir jų autorių.

Kontaktai: P. Mašioto g. 42, Kudirkos Naumiestis

Kodėl Šakių rajonas – idealus pasirinkimas šeimoms?

Šakių rajonas jungia tai, ko šiuolaikiniai vaikai labiausiai stokoja: tikrą gamtos pažinimą, autentiškas patirtis ir galimybę patiems kurti bei eksperimentuoti. Čia nėra dirbtinių atrakcijų – tik tikras gyvenimas su tikrais gyvūnais, tikrais amatais, tikromis tradicijomis.

Kiekviena šiame krašte praleista diena formuoja vaikų pasaulėžiūrą. Jie išmoksta vertinti gamtą, pažįsta savo šalies kultūros lobius, ugdo kūrybiškumą ir atsakomybės jausmą. O suaugusieji tuo metu gali atsikratyti kasdienių rūpesčių ir vėl prisiminti, kaip svarbu praleisti kokybišką laiką su šeima.

Šakių rajonas kviečia atrasti tai, ko negali pasiūlyti jokie virtualūs žaidimai ar pramogų centrai – tikrą gyvenimo džiaugsmą, kuris gimsta iš paprastų, bet prasmingų dalykų. Čia kiekviena šeima randa savo kelią į laimę.

Planuojant vizitą, rekomenduojama iš anksto susisiekti su kiekviena vieta ir suderinti apsilankymo laiką. Daugiau informacijos rasite apsilankę https://www.visitsakiai.lt/ka-veikti/

Straipsnis finansuotas pagal projektą Nr. 24-303-P-0001 „Viešųjų turizmo paslaugų efektyvinimas Marijampolės regione“.